Udruga za rad sa socijalno osjetljivim skupinama "Korak" Darda

Novi kombi za osobe s invaliditetom u Osijeku (OBŽ) -preuzet tekst-

Riječ je o prvom kombi vozilu koje je u potpunosti financirao Grad Osijek, nakon deset i više godina. Za novo vozilo i troškove prijevoza iz proračuna smo izdvojili 120 000 eura, a koristi se za obavljanje svakodnevnih aktivnosti, od odlaska liječniku, na posao, u školu, druženja, kao i u Bizovačke toplice – istaknuo je gradonačelnik Radić. Dodao je kako će se osobama s invaliditetom prilagoditi i tramvajska stajališta u gradu, i to u sklopu projekta modernizacije tramvajske infrastrukture vrijednog 36 milijuna eura. Osim toga, i novi će niskopodni tramvaji biti prilagođeni ovoj skupini građanki i građana Osijeka. – Iduće godine nam dolaze novi niskopodni tramvaji, vrijedni oko 25 milijuna eura, i bit će prilagođeni osobama s invaliditetom, od ulaska u tramvaj do zvučnih i taktilnih info točaka za gluhe i slijepe osobe. Također, za programe javnih potreba u socijalnoj skrbi i zdravstvu ove smo godine u proračunu osigurali 4,3 milijuna eura, odnosno 700 000 eura više nego 2023. godine – rekao je gradonačelnik.
Naglasio je kako Grad Osijek ove godine prvi puta isplaćuje uskrsnice i djeci korisnicima inkluzivnoga dodatka te sufinancira troškove prijevoza djeci s teškoćama u razvoju na terapije u Vukovar. – Imamo odličnu suradnju sa svim udrugama za osobe s invaliditetom s područja grada. Grad Osijek pomaže i sufinancira njihov rad – zaključio je gradonačelnik. Romana Kovačević, službenica za privremeno obavljanje poslova pročelnika Upravnog odjela za umirovljenike, socijalnu skrb i zdravstvo, objasnila je kako je vozilo namijenjeno osobama s invaliditetom s područja grada Osijeka koje imaju 80 posto i više oštećenja na donjim ekstremitetima, odnosno osobama koje se koriste invalidskim kolicima ili bilo kojim ortopedskim pomagalima za kretanje. Vozilo je namijenjeno i gluho-slijepim i slijepim osobama te njihovim pratiteljima. Prijevoz osoba obavljat će i koordinirati GPP, koji godišnje obavi oko 4800 ovakvih prijevoza ukupne kilometraže oko 54 000 kilometara. – Ova donacija nam je izuzetno bitna jer je vozilo s kojim smo do sada obavljali prijevoz pred istekom roka trajanja. Imamo 75 stalnih korisnika, koje servisiramo od 7 do 22 sata svakim radnim danom, a vikendima po dogovoru i potrebi – pojasnio je direktor GPP-a Goran Pajnić te zahvalio osječkom gradonačelniku na donaciji. Mario Burek, savjetnik pravobranitelja za osobe s invaliditetom u Osijeku, istaknuo je kako je osiguranje mobilnosti za osobe s invaliditetom jedan od preduvjeta za njihovo uključivanje u svakodnevni život zajednice. – Godinama upozoravamo na to da su upravo ovakvi prilagođeni kombiji važan segment u osiguranju pristupačnosti za osobe s invaliditetom. Vrlo često u komunikaciji s njima doznajemo da im je taj kombi jedini prozor u svijet. Zbog toga pozdravljamo odluku kojom je Grad Osijek nabavio novi kombi i obnovio vozni park. S razlogom često ističemo upravo Grad Osijek kao primjer pozitivne prakse u donošenju mjera koje se tiču uključivanja osoba s invaliditetom u svakodnevne životne aktivnost i izjednačavanju njihovih mogućnosti – kazao je Burek.

Udruga Korak će se potruditi Vam saznati sve bitne informacije koje bi Vama kao našim korisnicima bile od koristi za ovu uslugu našeg grada, za sve informacije stojimo Vam na raspolaganju na info@udrugakorak.hr ili 095-811-3032

Podijeli

Facebook
Twitter
LinkedIn

Ostale obavijesti

OBAVIJEST

Dragi korisnici udruge Korak Zbog velikog toplinskog vala udruga će se zatvoriti dok ne budu normalne temperature, a ujedno da bi mogli